HTML Nedir? | KeremCan.Org

HTML Nedir?

HTML yani “Hyper Text Markup Language”, web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart bir biçimlendirme dilidir.

HTML ögeleri (paragraf, başlık, tablo, resim)  web sayfalarının yapı taşlarıdır,  bu ögeler kendilerine has etiketler arasına yazılarak gösterilir. 

<text> Bu bir etiket örneğidir. </text>

İnternet tarayıcıları HTML etiketlerini görüntülemez, sayfa içeriğini oluşturmak için kullanır.

Kısaca HTML, temel bir web sayfasının yapısını oluşturan, içeriğinde neler olacağı hakkında bilgi veren, tarayıcı tarafından yorumlanarak kullanıcıya içeriği sunan bir dildir.

Not defterinde yazdığınız uzantısı .txt olan bir belgenin uzantısını .html yaparak, bir HTML dosyası elde etmiş olursunuz ve bu dosya hiçbir sunucuya ihtiyaç duymadan direkt olarak internet tarayıcınız üzerinde çalışır.

Basit Bir HTML Şablonu (1)

Yukarıda yazdığımız kodları açıklaylım.

1.  <!DOCTYPE html>

DocType, bir etiket değildir. Sayfada kullanılacak olan HTML standartını tarayıcıya bildiren bir komuttur. Bu bildirim sayesinde tarayıcı sayfayı doğru şekilde biçimlendirir. Bu bildirim HTML dosyasında yazılacak ilk şey olmalıdır. Örnekte HTML5 için DocType bildirimi kullanılmıştır. Farklı sürümler için farklı DocType’lar kullanılır.

2.  <html>

<html> etiketi dosyanın HTML dosyası olduğunu bildirir. Bu etiket HTML dosyasının kaynak etiketidir. Diğer etiketler <html> etiketi içerisine yazılır.

3.  <head>

Bu etiket sayfanın başlığını, sitillerini, meta bilgilerini vb. etiketleri içinde barındırır.

4.  <title>

Title, sayfanın başlığını tanımlar ve kullanılması zorunludur. Bu etiket içerisine yazılan yazı tarayıcının araç çubuğunda görülecektir. HTML dosyalarında sadece bir <title> etiketi bulunur. Eğre sayfada bir başlık yok ise sayfa doğrulamadan geçemez ve görüntülenmez.

5.  <body>

Body etiketi sayfanın gözle görünür kısımlarını içerir. Bir HTML belgesindeki yazılar, videolar resimler, tablolar vb. her şey <body> etiketi içerisinde bulunur.

6.  <h1>

Bu etiket önemli başlıkları belirtmek için kullanılır. <h1>.....<h6> arasında başlıklar tanımlanabilinir. <h1> başlığı en önemli başlık iken <h6> en önemsizdir. Google'ın en önem verdiği <h1> başlıklarıdır.

7.  <p> 

Bu etiket ise paragrafları tanımlar. Tarayıcılar bu etiketten önce ve sonra boşluk bırakır.


Böylelikle en temel HTML etiketlerini öğrenmiş olduk ve ilk HTML sayfamızı oluşturmuş olduk. Bir sonraki derste daha çok etiket öğrenerek sayfamızı geliştirmeye devam edeceğiz. Yazılan kodlara GitHub hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Yorumlar (1)
  • KeremCan.Org
    @Selen demiş ki;
    Teşekkürler eğitiminiz yararlı oldu. Anlatımınız çok güzel. Eğitimlerin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz .
Yorum Yap
Kaydedilenler
Amerika’da Bir Mühendis Müdürünün Kaleminden: İyi Bir Mühendisin 10 Özelliği

Amerika’da Bir Mühendis Müdürünün Kaleminden: İyi Bir Mühendisin 10 Özelliği Okumaya devam...


Bilimsel Makale Nasıl Yazılır?

Bilimsel Makale Nasıl Yazılır? Okumaya devam...


Araç Klimasını Doğru Bir Şekilde Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Araç Klimasını Doğru Bir Şekilde Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler Okumaya devam...


Görüntü İşleme ve Bilgisayarlı Görü Kılavuzu

Görüntü İşleme ve Bilgisayarlı Görü Kılavuzu Okumaya devam...


Trafo Mühendisliği için En Önemli 3 Sorun

Trafo Mühendisliği için En Önemli 3 Sorun Okumaya devam...

Çok Okunanlar
CodePen Nedir?

CodePen, front end web geliştiricileri arasında en yaygın kullanılan kod editörlerinden biridir. CodePen ile kodlar yazabilir, yazılan kodların sonucunu “real-time preview” özelliği sayesinde anlık olarak görebilir ve pa... Okumaya devam...


Değişkenler

Değişkenler, girdiğimiz değerleri alan veya programın çalışmasıyla bazı değerlerin atandığı veri tutuculardır. Okumaya devam...


HTML ile İlk Sayfam

HTML Nedir?” dersinde kodlarımızı yazmak için herhangi bir HTML editörüne ihtiyacımız olmadığına değinmiştik fakat kodlarımızı hem daha okunaklı hem de daha hızlı y... Okumaya devam...


Python 3 ile Programlamaya Giriş

Python, Hollandalı bilgisayar programcısı Guido Van Rossum tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlanan Python, pek çok programlama diline göre daha kolay öğrenilebilen bir yapıya s... Okumaya devam...


HTML Nedir?

HTML yani “Hyper Text Markup Language”, web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart bir biçimlendirme dilidir. Bu ders ile HTML derslerine giriş yaparak, HTML hakkında bilgil... Okumaya devam...

Reklam

Buraya reklam verebilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.