Python 3 | Programlamaya Giriş | KeremCan.Org

Python 3 | Programlamaya Giriş

Python Hakkında

Python, Hollandalı bilgisayar programcısı Guido Van Rossum tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlanan Python, pek çok programlama diline göre daha kolay öğrenilebilen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden daha önce programlama deneyiminiz olmamışsa Python ile başlamayı tercih edebilirsiniz.

Tabi öncelikle algoritma öğrenmek gerekir...

Python’un kolay öğrenilebilmesi, herhangi bir derleyiciye ihtiyaç duymaması, daha okunaklı olması, programlama sürecini kısaltması ve bunlara benzer özellikler sayesinde birçok büyük kuruluş (Google, Yahoo! ve Dropbox gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor.

Programlamanın Önemi

Günümüzde bilgisayar, her alanda kendine yer edinmiş ve insana birçok işlemde yardımcı olarak büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Günlük yaşamınıza bir göz attığınızda belli işleri sürekli olarak tekrar ettiğinizi göreceksiniz. Örneğin sınavlarınızın açıklanıp açıklanmadığını kontrol etmek için sürekli bilgilendirme sistemini kontrol ediyor olabilir veya onlarca belgeyi açıp düzeltiyorsunuzdur. Eğer bir programlama dili bilseniz, bunlar gibi birçok işlemi yazacağınız programa yaptırabilirsiniz.

İnsanla bilgisayar arasındaki iletişim aracı olan “program” giriş değerlerini kullanarak çıkış değerlerinin elde edilebilmesi (problemlerin çözülebilmesi, belirli işlemlerin gerçekleşebilmesi vb.) için bilgisayara iletilen komut dizisidir.

Python programlama dili yukarıdaki örnekteki gibi durumlarda devreye girer. Saatlerce uğraştığınız işlerinizi, birkaç satır Python kodu yardımıyla birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz.

İnternette saatlerinizi işiniz için program aramakla geçirmek yerine kendi programınızı yazabilirsiniz.

Python kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, mobil programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda projeler geliştirebilirsiniz.

Python Kurulumu

Python3 ile programlama yapabilmeniz için bu programlama dilinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor.

GNU/Linux kulkanıcıları için Python işletim sistemi ile yüklü olarak gelmektedir fakat güncel olmayan işletim sistemlerinde Python’un 2.x sürümü yüklü olabilir. Aşağıdaki komut ile Python3’ün yüklü olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

python3 -V

Bu kodun sonucunda Python 3.5.3 gibi bir sonuç görüyorsanız Python3 bilgisayarınıza yüklüdür.

Python3 GNU/Linux işletim sisteminize kurulu değilse paket deposundan aşağıdaki komut ile yükleyebilirsiniz.

sudo apt-get install python3

Bu komut tüm bağımlılıkları ile Python3’ü bilgisayarınıza kuracaktır.

Windows srümlerinin hiçbirinde Python kurulu olarak gelmediğinden “http://www.python.org/dowloads” adresinden Python’u indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Etkileşimli Kabuk

Etkileşimli kabuk, bizim Python programlama dili ile ilişki kurabileceğimiz, yani onunla etkileşebileceğimiz bir üst katmandır. Etkileşimli kabuk, asıl programımız içinde kullanacağımız kodları deneme imkanı sunar bize. Burası bir nevi test alanı gibidir. Örneğin bir Python kodunun çalışıp çalışmadığını denemek veya nasıl çalıştığını, ne sonuç verdiğini görmek istediğimizde bu ekran son derece faydalı bir araç olarak karşımıza çıkar. Bu ortam, özellikle Python’a yeni başlayanların bu programlama diline aşinalık kazanmasını sağlaması açısından da bulunmaz bir araçtır.

GNU/Linux kullanıcıları Python3 kodlarını yazabilmesi için etkileşimli kabuğa python3 komutu ile terminal ekranından ulaşabilirler ve buradan Ctrl + Z yaptıktan sonra çıkabilirler.

Windows kullanıcıları ile sistem komut satırına python yazarak etkileşimli kabuğa ulaşabilirler ve aynı şeklide çıkabilirler.

Python 3 Lab - Kerem Can KATIRCI

Etiketler
Yorumlar (0)
Yorum Yap
Reklam

Buraya reklam verebilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.